Umowy kredytów konsumenckich często zawierają wady prawne. Wiele umów nie spełnia wymogów Ustawy o kredycie konsumenckim. W takich przypadkach można skorzystać z tzw. sankcji kredytu darmowego (SKD). Oznacza to, że kredyt powinien być spłacany bez kosztów, odzyskujemy wpłacone już odsetki, prowizje i opłaty, obniżamy przyszłe raty.
Jakich umów dotyczy możliwość skorzystania z sankcji kredytu darmowego (SKD)?
- Możliwość skorzystania z SKD dotyczy umów, które naruszyły art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim. W przepisie tym jest szereg warunków, jakie musi spełniać umowa kredytu. Najczęściej występującym naruszeniem są nieprawidłowości w przedstawieniu całkowitego kosztu i całkowitej kwoty kredytu, zwłaszcza w przypadku pobierania odsetek od kredytowanych kosztów, takich jak prowizje czy ubezpieczenia. Aby sprawdzić możliwość skorzystania z SKD należy dokładnie przeanalizować wszystkie zapisy umowy.
- Skorzystanie z SKD jest ograniczone do kredytów konsumpcyjnych w trakcie spłaty lub rozliczonych nie dawniej niż 12 miesięcy temu.
- Data rozliczenia kredytu to niekoniecznie data jego całkowitej spłaty. W niektórych przypadkach bank nie rozliczył się prawidłowo z kosztów umowy w dniu jej spłaty i wtedy upływ 12 miesięcy liczy się od dnia prawidłowego rozliczenia. Kancelaria bada umowę także pod tym kątem.
Jakie dokumenty należy przygotować, aby złożyć wniosek o SKD?
- Umowa kredytowa wraz z załącznikami – umowa zawiera często szereg załączników, dlatego konieczne jest przekazanie do analizy wszystkich posiadanych dokumentów.
- Jeżeli kredyt został spłacony – zaświadczenie o wcześniejszej spłacie kredytu (oraz inne dokumenty dotyczące wcześniejszej spłaty kredytu jeśli są dostępne).
Skorzystanie z sankcji kredytu darmowego oznacza, że Klient w ramach zawartej umowy spłaca wyłącznie kapitał, z wyłączeniem wszystkich innych kosztów. SKD powoduje dwa skutki:
- Klient nie musi płacić odsetek i innych kosztów, od momentu rozstrzygnięcia sprawy spłaca wyłącznie ratę kapitałową.
- Jeżeli Klient zapłacił już część kosztów (odsetek i innych opłat) może domagać się od banku ich zwrotu.
Jak przebiega postępowanie?
Analiza umowy i innych dokumentów.
Złożenie do banku oświadczenia o skorzystaniu z SKD, wniosku o udzielenie informacji dotyczącej spłaty kredytu oraz wezwanie banku do zapłaty.
Złożenie pozwu do sądu pierwszej instancji – sąd może od razu na posiedzeniu niejawnym wydać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym (uproszczonym). Takie postanowienie sądu może zostać wydane już w ciągu kilkunastu tygodni.
Bank zwykle zaskarża jednak nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczym i sąd rozpoznaje sprawę według przepisów ogólnych.
Ogłoszenie wyroku.
Ewentualna apelacja + ogłoszenie wyroku w postępowaniu apelacyjnym.
Całość sprawy to od 18 do 36 miesięcy.
Podstawa prawna wniosku o sankcję kredytu darmowego
Podstawą dochodzenia roszczeń jest art. 45 ust. 1 Ustawy o Kredycie Konsumenckim z 12.05.2011r. W razie naruszenia przez kredytodawcę wymienionych w ust. 1 ww. artykułu przepisów, Klient, po złożeniu bankowi pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych bankowi w terminie i w sposób ustalony w umowie. Bank traci zatem prawo do pobrania od Klienta odsetek i innych kosztów kredytu, czyli udziela tzw. kredytu darmowego.