Wskaźnik WIBOR pierwszy raz skutecznie zakwestionowany
W Polsce sędziowie pierwszy raz w historii podjęli prawomocną decyzję o wrzuceniu wskaźnika WIBOR z umowy kredytowej na czas trwania procesu – ustaliła Wyborcza.biz. Sąd Rejonowy w Poznaniu wydał postanowienie o oddaleniu zażalenia Santander Banku na postanowienie o zabezpieczeniu w sprawie wskaźnika WIBOR. Tym samym droga instancyjna została wyczerpana i postanowienie jest prawomocne.
Zgodnie z postanowieniem sądu, kredytobiorca na czas procesu ma spłacać raty z oprocentowaniem opartym wyłącznie na marży banku, która wynosi 3,09 proc. W tym czasie bank nie może wypowiedzieć kredytu, a w ciągu miesiąca musi przedstawić klientowi nowy harmonogram spłat. Nie może też zgłosić kredytobiorcy do Biura Informacji Kredytowej w związku z udzieleniem przez sąd tego zabezpieczenia. To spora ulga w ratach, bo trzymiesięczny WIBOR wynosi obecnie 6,9 proc., przez co oprocentowanie niektórych kredytów hipotecznych zbliża się do 10 proc., czyli tyle, ile jeszcze dwa lata temu były oprocentowane kredyty gotówkowe.
To pierwsze prawomocne postanowienie ws. wskaźnika WIBOR. Wcześniej co prawda już inne sądy wydawały podobne decyzje, ale finalnie były one skutecznie kwestionowane przez banki, i w kolejnych instancjach sędziowie stawali po stronie banków. Przypomnijmy: katowicki sąd zdecydował wyciąć z umowy kredytowej WIBOR na czas trwania procesu. Sędzia zdecydował wtedy, że jako zabezpieczenie na czas trwania procesu kredyt ma być oprocentowany wyłącznie w oparciu o marżę banku na poziomie 2,19 proc. W konsekwencji rata tamtego kredytu spadła z 6,7 do 1,7 tys. zł. Później jednak inny sędzia w Katowicach, który analizował zażalenie banku, cofnął to postanowienie. To jednak rozpaliło wyobraźnię milionów kredytobiorców, którzy mają na karku kredyt w złotych i rosnące raty. Zwłaszcza że później dwaj kolejni sędziowie, niezależnie od siebie, zdecydowali o wyrzuceniu wskaźnika WIBOR z umów kredytowych. To również było zabezpieczenie na czas trwania właściwych procesów, a pod lupą znalazły się kredyty hipoteczne udzielone przez Alior Bank i BNP Paribas. To jednak również były wyroki nieprawomocne.
Źródło wyborcza.biz 06.07.2023